Amfiteat przy Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Modlnicy
10.09.2017 15:00
10 września, w niedzielę zapraszamy wszystkich Krakowiaków i Krakusów do wspólnej zabawy podczas finału festiwalu gwary i tradycji krakowskiej – Krakowska Godka 2017. Świętować będziemy w Modlnicy, w amfiteatrze przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym, przy ul. Sportowej 2 (w razie niepogody impreza odbędzie się w hali sportowej pod tym samym adresem). O godzinie 15.00 rozpocznie się wielka impreza prowadzona przez znaną prezenterkę telewizyjną Alicję Popiel i pomysłodawcę festiwalu dziennikarza Zbigniewa Grzyba.
Festiwal jest kulminacją projektu „Krakowska godka” realizowanego przez Stowarzyszenie Bene Tibi, w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” Narodowego Centrum Kultury. To święto wszystkich Krakowiaków, podkreślające ważność małych ojczyzn: tradycji, kultury i lokalnej gwary. Jego główną ideą i celem jest propagowanie pięknej, krakowskiej godki. Organizatorom zależy w szczególności na przypomnieniu młodzieży o wartości lokalnych małych ojczyzn, przynależności do nich i zachęceniu do poznania, i kultywowania gwary dziadków.
Podczas święta wszystkich mieszkańców naszego regionu wyłonieni zostaną zwycięzcy konkursów artystycznych, które będą odbywać się na scenie, w tym szczególnie oczekiwany teatralny konkurs „Godka krakowska w scenach z Wesela” i „Konkurs gwary krakowskiej” zakładający przygotowanie przez uczestników gawędy, skeczu lub scenki humorystycznej oraz zabawny test ze znajomości gwary, w którym występujące duety powalczą o tytuł „Najbardziej wygodanej pary” . Organizatorzy czekają na najsmaczniejszy kołacz czyli tradycyjne krakowskie, wiejskie ciasto weselne, którego smak, aromat i wygląd ocenią znamienici jurorzy.
W tym dniu w Modlnicy ma być pięknie, tradycyjnie i kolorowo, dlatego zorganizowano dwa konkursy, w których będzie się liczył strój – ten tradycyjny krakowski oraz ten inspirowany strojem ludowym. Zarówno najlepsze stylizacje jak i historyczne ubiory zostaną wyróżnione i nagrodzone.
Poznamy także laureatów konkursów poetyckiego i filmowego.
Wszystkie zmagania Krakowiaków zostaną profesjonalnie ocenione a na zwycięzców czekają liczne i bardzo atrakcyjne nagrody.
Nad przebiegiem wszystkich konkursów będą czuwać i przyglądać się powszechnie znane i szanowane osoby blisko związane z miastem, że wspomnieć poetę Józefa Barana, aktorów Annę Dymną, Beatę Paluch, Agatę Myśliwiec, Dariusza Gnatowskiego, Grzegorza Mielczarka oraz Juliusza Chrząstowskiego; scenografa i wykładowcę krakowskiej ASP Ryszarda Melliwę czy reżysera i realizatora telewizyjnego Dariusza Pawelca. To zacne grono wspomogą profesjonaliści i znawcy tematu z Muzeum Etnograficznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Telewizji Kraków.
Na zakończenie wszyscy chętni, sprawni fizycznie i umiejący tańczyć mogą wziąć udział w „maratonie krakowiaka” i ustanowić nowy rekord a nad całością czuwać będą krakowscy choreografowie. Podczas imprezy nie zabraknie również smacznego jedzenia, dobrej muzyki i gorących emocji.
Ci, którym nie uda się dotrzeć do Modlnicy, będą mogli pośrednio uczestniczyć w imprezie oglądając później relację telewizyjną z imprezy ,a w dalszym terminie film dokumentalny o powstaniu gwary krakowskiej miejskiej, jej specyfice i ludziach, którzy jej używają.
Wszystkie informacje dotyczące nagród i finału konkursów zamieszczone są na stronie internetowej festiwalu www.krakowskagodka.pl.
Organizatorem tegorocznego festiwalu Krakowska Godka 2017 jest Stowarzyszenie Bene Tibi, we współpracy z Gminą Wielka Wieś.
Partnerami są: Telewizja Kraków, Dziennik Polski, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bonarka City Center ,Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Teatr Stu, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele.
Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty dodaj do ulubionych” i Powiatu Krakowskiego.