Arcydzieła fotografii, grafiki, rękopisy z list UNESCO, dokumentacje pracy i życia wybitnych twórców - to nasze tematy. Chcemy stworzyć warunki dla poznania niedostępnych dla przeciętnego odbiorcy arcydzieł, poznanie ich znaczenia, historii, twórców. Poprzez cykl wykładów zamieszczonych na stronie "Dzieła, arcydzieła" odbiorcy szczegółowo poznają dzieło i zbliżają się do niego, zaś widzowie przed telewizorami dostaną wiedzę w pigułce. Cykl chcemy zrealizować w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego widza, tak by mógł on poznać dzieło o wybitnej wartości ze zrozumieniem, dlaczego dzieło to na takie określenie zasługuje. Na stronie „Dzieła arcydzieła” umieszczone zostanie także 18 filmów realizowanych w ramach programu „Kultura w sieci”, tak więc każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.
Nazwa Polska Akademia Umiejętności jest instytucją, którą nie każdy rozpoznaje i może cokolwiek o niej opowiedzieć. A była ona w okresie rozbiorów jedyną ponad zaborową instytucją naukową w całym kraju. Jej prestiż był tak ogromny, a siła oddziaływania na tyle duża, że polscy uczeni, twórcy, artyści w kraju czy na emigracji traktowali PAU jako miejsce gdzie można zdeponować swoje zbiory, spuściznę - fotografie, rękopisy, pergaminy, inne najróżniejsze artefakty, archiwa rodzinne - cechuje je różnorodna treść i bogactwo tematyczne oraz duże znaczenie dla dokumentacji głównie polskiego dziedzictwa kulturowego. Stanowią one również cenne źródło wiedzy o zabytkach, ludziach i wydarzeniach czasów minionych. Wszystkich, którzy chcą bliżej poznać Akademię, zapraszamy na stronę PAU.
Partnerami projektu są Polska Akademia Umiejętności, Fundacja PZU oraz Telewizja Kraków. PAU oprócz udostępnienia dzieł i wsparcia merytorycznego przygotowuje i udostępnia stronę o nazwie „Dzieła, arcydzieła”. Fundacja PZU dofinansowuje projekt, a Telewizja Kraków jest koproducentem cyklu filmowego, po jej stronie jest także promocja cyklu oraz jego emisja.



