Niech przemówią arcydzieła

„Niech przemówią arcydzieła” to projekt, którego głównym celem jest wydobycie z ukrycia wybitnych dzieł i arcydzieł zbiorów Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Niewiele osób o nich wie, niewiele może je zobaczyć i poznać ich historię oraz wartość. Dlatego chcemy stworzyć stronę/platformę internetową  o nazwie „Dzieła ,arcydzieła”, na której umieścimy cykl ilustrowanych wykładów poświęconych zarysowaniu sytuacji towarzyszącej wybranym dziełom. Z  tych ilustracji powstanie 7 filmów przybliżających pojedyncze dzieła. Na filmy te złoży się wypowiedź znawcy tematu, szczegółowo sfilmowane dzieło, informacje dodatkowe o twórcy, kontekście historycznym i anegdota, jeśli jest. Cykl ten od września wyemituje premierowo TVP Kraków, a później TVP Historia i TVP3.

Arcydzieła fotografii, grafiki, rękopisy z list UNESCO, dokumentacje pracy i życia wybitnych twórców - to nasze tematy. Chcemy stworzyć warunki dla poznania niedostępnych dla przeciętnego odbiorcy arcydzieł, poznanie ich znaczenia, historii, twórców. Poprzez cykl wykładów zamieszczonych na stronie "Dzieła, arcydzieła" odbiorcy szczegółowo poznają dzieło i zbliżają się do niego, zaś widzowie przed telewizorami dostaną wiedzę w pigułce. Cykl chcemy zrealizować w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego widza, tak by mógł on poznać dzieło o wybitnej wartości ze zrozumieniem, dlaczego dzieło to na takie określenie zasługuje. Na stronie „Dzieła arcydzieła” umieszczone zostanie także 18 filmów realizowanych w ramach programu „Kultura w sieci”, tak więc każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Nazwa Polska Akademia Umiejętności jest instytucją, którą nie każdy rozpoznaje i może cokolwiek o niej opowiedzieć. A była ona w okresie rozbiorów jedyną ponad zaborową instytucją naukową w całym kraju. Jej prestiż był tak ogromny, a siła oddziaływania na tyle duża, że polscy uczeni, twórcy, artyści w kraju czy na emigracji traktowali PAU jako miejsce gdzie można zdeponować swoje zbiory, spuściznę - fotografie, rękopisy, pergaminy, inne najróżniejsze artefakty, archiwa rodzinne - cechuje je różnorodna treść i bogactwo tematyczne oraz duże znaczenie dla dokumentacji głównie polskiego dziedzictwa kulturowego. Stanowią one również cenne źródło wiedzy o zabytkach, ludziach i wydarzeniach czasów minionych. Wszystkich, którzy chcą bliżej poznać Akademię, zapraszamy na stronę PAU.

Partnerami projektu są Polska Akademia Umiejętności, Fundacja PZU oraz Telewizja Kraków. PAU oprócz udostępnienia dzieł i wsparcia merytorycznego przygotowuje i udostępnia stronę o nazwie „Dzieła, arcydzieła”. Fundacja PZU dofinansowuje projekt, a Telewizja Kraków jest koproducentem cyklu filmowego, po jej stronie jest także promocja cyklu oraz jego emisja.

NCK

 


Filmy projektu "Dzieła, arcydzieła" już w emisji!

Filmy projektu "Dzieła, arcydzieła" już w emisji!

Zakończyliśmy realizację naszego cyklu "Dzieła, arcydzieła". Od pierwszego września emituje go codziennie dwukrotnie TVP Kraków, a od 12 września pokazuje także ogólnopolska TVP 3 Regionalna. Telewizja zamieściła także cykl na swojej  stronie - znajdziecie go pod adresem https://krakow.tvp.pl/49765921/dziela-arcydziela 
Oczywiście działa także strona www.dzielaarcydziela.pl, na której zamieściliśmy wszystkie odcinki, a wkrótce znajdą się tam wykłady.  

 
 
 
więcej

Już za niecały tydzień startujemy z cyklem „Dzieła, arcydzieła”.

Już za niecały tydzień startujemy z cyklem „Dzieła, arcydzieła”.

Od 1 września w TVP Kraków codziennie o godz. 8.42 i  17.35 będzie można oglądać kolejne odcinki prezentujące wspaniałe dzieła sztuki, niezwykłe pamiątki z podróży do miejsc, których już prawie lub w ogóle nie ma, unikalne dokumenty naszej historii i nieznaną spuściznę po najwybitniejszych twórcach.

więcej

Relacje z planu

Relacje z planu

Zdęcia do cyklu „Dzieła, arcydzieła” powstającego w ramach dwóch projektów Narodowego Centrum Kultury – „Kultura – Interwencje 2020” i „Kultura w sieci” powoli zbliżają się do końca. O tym jak wyglądały, opowiadają poniższe relacje dwóch przyszłych kierowniczek produkcji, które pracowały przy filmie w charakterze asystentek reżysera, kierowniczek planu, sekretarek planu.

więcej

A więc kręcimy!

A więc kręcimy!

O dwóch tygodni trwają zdjęcia do cyklu „Dzieła, arcydzieła”. Praca nad projektami w ramach dotacji narodowego Centrum Kultury z programów  „Kultura - Interwencje 2020” i „Kultura w sieci” ruszyła pełną parą.

więcej

Przenosimy się do sieci.

Przenosimy się do sieci.

Jak wszystkim pandemia pokrzyżowała nasze plany. Nasz sztandarowy projekt czyli festiwal „Krakowskiej Godki” musieliśmy odłożyć na przyszły rok. Ale nie pozostajemy bezczynni. Szanse na aktywność przyniosły nam konkursy ogłoszone przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programów „Kultura - Interwencje 2020” i „Kultura w sieci”.

więcej