Festiwal Godki Krakowskiej 2017

10 września 2017 r. w Modlnicy, w amfiteatrze przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym, przy ul. Sportowej 2 po raz kolejny będziemy mieli okazję spotkać się z sympatykami kultury Krakowiaków. Jeśli jeszcze nimi nie jesteście, zarezerwujcie sobie ten dzień i przyjdźcie, na pewno dołączycie do nich.

Nasz festiwal to święto wszystkich Krakowiaków, podkreślające ważność małych ojczyzn: tradycji i lokalnej gwary. Jego główną ideą i celem jest przypomnienie oraz propagowanie pięknej, krakowskiej godki. Organizatorom wydarzenia zależy szczególnie na zainteresowaniu młodzieży ich lokalną tradycją, zachęceniu do poznania i kultywowania gwary dziadków. Nie zamykamy się jednak wyłącznie na dawny folklor, celem jest także ożywienie dawnej mowy i wprowadzenie jej we współczesne realia. Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji, niespodzianek i dobra zabawa.

Podobnie jak w ubiegłym roku odbywać się będzie:

  • teatralny konkurs Godka krakowska w scenach z „Wesela”, w którym uczestnikom zakwalifikowanym do konkursu (jest to młodzież szkół ponadpodstawowych), partnerować będą zawodowi aktorzy, na co dzień grający w krakowskich teatrach, a jurorami będą znani teatralni twórcy i znawcy tematu.
  • zabawny test ze znajomości gwary i nie tylko, w którym pary (składające się obowiązkowo z przedstawicieli różnych płci dowolnego wieku), które zgłoszą się do konkursu, powalczą o tytuł „Najbardziej wygodanej pary” – na zwycięzców czeka nie tylko nagroda rzeczowa, ale zaskakująca niespodzianka.
  • Konkurs Gwary Krakowskiej, czyli godki – gawędziarze, mówcy, duety i tria mogą zaprezentować swoje gawędy, skecze lub humorystyczne scenki oczywiście posługując się naszą gwarą. W konkursie nie ma kategorii wiekowych, więc młodzi walczyć będą ze starszymi na tych samych prawach. Zapewniamy, że będzie wesoło….
  • dla miłośników wypieków mamy konkurs na tradycyjne, krakowskie, wiejskie ciasto weselne czyli kołacz – cenimy jego urodę i smak.
  • chcemy by było pięknie, kolorowo, tradycyjnie – namawiamy wszystkich, by na nasz festiwal przybyli ubrani w strój inspirowany krakowskim strojem ludowym – najlepsze stylizacje wybrane przez naszych jurorów, oczywiście nagrodzimy
  • konkurs na tradycyjny, krakowski strój ludowy z tradycyjnych materiałów, o tradycyjnym wzornictwie, kroju – przeznaczony dla wszystkich posiadaczy takowych strojów, którzy do nas na festiwal przybędą


Poznamy także laureatów pozostałych konkursów:

  • Poetyckiego, w którym udział będzie polegał na przesłaniu do końca czerwca pracy konkursowej w postaci życzeń świątecznych, życzeń na urodziny dziecka, fraszki lub wiersza napisanego w gwarze krakowskiej, miejskiej
  • Filmowego, polegającego na zapisie gwarowej opowieści. Uczestnicy konkursu – uczniowie szkół wszelakich (z wyjątkiem wyższych), mają za zadanie zapisać filmowo osobę lub osoby posługujące się gwarą krakowską. Jej wypowiedź, opowieść, wspomnienia, bajkę z dzieciństwa, gawędę, rozmowę z inną osobą, relację z wydarzenia, historię rodziny lub inną dowolną. Nagrody w tym konkursie ufunduje TVP Kraków
  • W czasie festiwalu nie zabraknie też dobrej muzyki, a finałem będzie maraton krakowiaka. Wszyscy będą mogli wziąć w nim udział i tańczyć do upadłego. Trzeba więc wcześniej zadbać o formę i podpatrzeć stosowne kroki. Chcielibyśmy, żeby było pięknie, gwarnie, wesoło i po krakowsku!

Nad przebiegiem każdej konkurencji czuwać będzie jury złożone ze znanych krakowian: aktorów, pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, filmowców, dziennikarzy, przedstawicieli organizatorów i fundatorów nagród. A nagród jest wiele i są naprawdę bardzo atrakcyjne, a ich listę zamieścimy na stronie www.krakowskagodka.pl na początku lipca. Warto więc stanąć w konkursowe szranki nie tylko dla pięknej idei.

Organizatorem tegorocznego festiwalu Krakowska Godka 2017 jest Stowarzyszenie Bene Tibi, we współpracy z Gminą Wielka Wieś. Partnerami są: Telewizja Kraków, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele.

Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury i Powiatu Krakowskiego.

Krzepcie się!


“Krakowska Godka Festiwalowo” – już w sobotę 23 września o godzinie 19.30!

“Krakowska Godka Festiwalowo” – już w sobotę 23 września o godzinie 19.30!

Zapraszamy na obszerną, telewizyjną relację z wyjątkowego wydarzenia jakie mieliśmy okazję organizować – Festiwalu Gwary i Tradycji Krakowskiej.
Impreza odbyła sie10 września w Modlnicy w gminie Wielka Wieś. Dopisała zarówno pogoda, goście jak i publiczność – amfiteatr w Modlnicy był pełen miłośników gwary, w większości ubranych w przepiękne krakowskie stroje. Całość wieńczył energetyczny maraton krakowiaka, który – gdyby nie ograniczenia czasowe – trwałby pewnie do rana.
Reportaż “Krakowska Godka festiwalowo” Telewizja Kraków pokaże już w najbliższą sobotę 23 września o godzinie 19.30. Powtórka w niedzielę 24 września o 20.30

więcej

Finał najbardziej krakowskiego Festiwalu już 10 września

Finał najbardziej krakowskiego Festiwalu już 10 września

Amfiteat przy Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Modlnicy
10.09.2017 15:00

10 września, w niedzielę zapraszamy wszystkich Krakowiaków i Krakusów do wspólnej zabawy podczas finału festiwalu gwary i tradycji krakowskiej – Krakowska Godka 2017. Świętować będziemy w Modlnicy, w amfiteatrze przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym, przy ul. Sportowej 2 (w razie niepogody impreza odbędzie się w hali sportowej pod tym samym adresem). O godzinie 15.00 rozpocznie się wielka impreza prowadzona przez znaną prezenterkę telewizyjną Alicję Popiel i pomysłodawcę festiwalu dziennikarza Zbigniewa Grzyba.

więcej

Podobne Projekty