Festiwal Godki Krakowskiej 2016

W gminie Iwanowice od 2010 roku organizowany był taki festiwal, nawet w roku 2013 –kiedy przez gminę przeszła wielka powódź, mieszkańcy domagali się festiwalu, odbył się wtedy z opóźnieniem, bo dopiero we wrześniu, ale był. Niestety w ubiegłym roku festiwalu już nie było. Chcemy go przywrócić, aby zachowała się nie tylko krakowska gwara, ale też ta piękna tradycja festiwalu, na którym spotykają się zarówno starsi jak i młodzi mieszkańcy Małopolski i nie tylko.

Festiwal odbędzie się 5 czerwca w Skale przy Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji (hala widowiskowo-sportowa ul. Ks. St. Połetka 30).

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Powiatu Krakowskiego

Nasze stowarzyszenie będzie realizowało wcześniej projekt „Godka Krakowska” finansowany w ramach dotacji Narodowego Centrum Kultury, na który złoży się:

  • produkcja dużego filmu dokumentalnego o godce;
  • notacje godki- nagramy kilkanaście starszych osób, które mówią gwarą;
  • warsztaty na temat gwary krakowskiej dla młodzieży w kilku szkołach (owocem ich byłoby także grono młodych ludzi, którzy dzięki tym spotkaniom nauczą się kilku tekstów gwarą i będą mogli tym samym uczestniczyć w Festiwalu Godki Krakowskiej);

Festiwal to święto wszystkich Krakowiaków, podkreślające ważność małych ojczyzn: tradycji i lokalnej gwary. Jego główną ideą i celem jest przypomnienie oraz propagowanie pięknej, krakowskiej gwary i kultury. Zależy nam szczególnie na zainteresowaniu młodzieży ich lokalną tradycją, zachęceniu do poznania i kultywowania gwary dziadków. Nie zamykamy się jednak wyłącznie na dawny folklor, celem naszym jest ożywienie dawnej mowy i wprowadzenie jej we współczesne realia. Pomysłodawca Festiwalu, Zbigniew Grzyb, już od kilku lat dba o to, by mieszkańcy podkrakowskich gmin nie zapomnieli o swoich korzeniach. Znany jest ze swojej miłości do tradycyjnych zawołań i wyrażeń, a w swoich wypowiedziach wielokrotnie podkreślał wartości tradycji ludowych. Wraz ze znaną prezenterką TVP Kraków 5 czerwca w Skale przy Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji (hala widowiskowo-sportowa ul. Ks. St. Połetka 30), poprowadzi festiwal.

Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji, a relacja telewizyjna z festiwalu pozwoli na pokazanie go wszystkim tym, którym nie udało się na niego dotrzeć.

Odbywać się będzie:

  • test znajomości gwary i nie tylko, w którym mieszane pary czyli reprezentanci obu płci reprezentujące gminy powiatu krakowskiego powalczą o tytuł „Najbardziej wygodanej gminy” – na zwycięską parę czeka nie tylko nagroda rzeczowa ale zaskakująca niespodzianka
  • konkurs teatralny „Godka krakowska w scenach z „Wesela”, w którym uczestnikom zakwalifikowanym do konkursu (jest to młodzież szkół ponadpodstawowych), partnerować będą zawodowi aktorzy, na co dzień grający w krakowskich teatrach, a jurorami będą znawcy tematu i znani teatralni twórcy
  • konkurs Gawędy Ludowej, w którym wyłonieni we wcześniejszych eliminacjach reprezentanci krakowskich gmin zaprezentują swoje wypowiedzi – mogą one dotyczyć obrzędu, zwyczaju, autentycznej historii ludowej, rodzinnej, miłosnej czy innej. Która z nich najbardziej wzruszy, rozbawi, zainteresuje naszych jurorów?

Poznamy także laureatów pozostałych konkursów:

  • konkursu fotograficznego „Rodzina Krakowska”, w którym zadaniem było uwiecznienie krakowskiej rodziny – w jaki sposób uczestnicy konkursu postanowili udowodnić, że ich rodzina może nazywać siebie krakowską, dowiemy się właśnie w czasie festiwalu.
  • konkurs na „Notację” czyli filmowy zapis gwarowej opowieści. Uczestnicy konkursu- uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – mają za zadanie zapisać filmowo osobę lub osoby posługujące się gwarą krakowską Jej wypowiedź, opowieść, wspomnienia, bajkę z dzieciństwa, gawędę, rozmowę z inną osobą, relację z wydarzenia, historię rodziny lub inną dowolną, o którą zapyta autor filmu lub zechce opowiedzieć jego bohaterka/bohater. 5 czerwca poznamy nie tylko zwycięzców tego konkursu ale i ich filmowych bohaterów. Nagrody w tym konkursie ufunduje TVP Kraków.
    Również uczestnicy Festiwalu będą mogli zdobyć nagrody – za najlepszy strój. Gorąco zachęcamy wszystkich widzów do przebrania się w jedną z postaci z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, który to utwór w tym roku jest motywem przewodnim naszego festiwalu. Dramat ten daje nam możliwość wyboru między strojem ludowym, strojem „pańskim” lub też umownym .

W czasie festiwalu nie zabraknie też dobrej muzyki, a finałem będzie Maraton Krakowiaka. Wszyscy będą mogli wziąć w nim udział i tańczyć do upadłego.

Nad przebiegiem każdej konkurencji czuwać będzie jury złożone ze znanych Krakowian: aktorów, pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Historii Fotografii, filmowców, dziennikarzy, przedstawicieli organizatorów i fundatorów nagród. A nagród jest wiele i są naprawdę bardzo atrakcyjne, a ich listę zamieścimy na stronie www.krakowskagodka.pl w połowie maja. Warto więc stanąć w konkursowe szranki nie tylko dla pięknej idei.

Organizatorem tegorocznej V edycji Festiwalu Godka Krakowska jest Stowarzyszenie Bene Tibi, we współpracy z Lokalną Grupą Działania Jurajska Kraina. Partnerami są: Telewizja Kraków, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Skale, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Krakowskiego, Krakowskie Studio Teatralne Drama.

Patronat medialny sprawują TVP Kraków realizując m. in. reportaż z Festiwalu i Dziennik Polski.

Więcej informacji o konkursach:

www.krakowskagodka.pl

Krzepcie się!


Zapraszamy na reportaż z festiwalu!

Zapraszamy na reportaż z festiwalu!

18 lipca o godz. 21.00 zapraszamy wszystkich miłośników gwary przed telewizory- na antenie TVP Kraków pokażemy jak wyglądał i co się działo na Festiwalu Godki Krakowskiej.

więcej

Zapraszamy przed telewizory!

Zapraszamy przed telewizory!

Wszystkich bajoków oraz mieszkańców innych regionów Polski zapraszamy przed telewizory.

więcej

Wspomnienia po Festiwalu Godki Krakowskiej

Wspomnienia po Festiwalu Godki Krakowskiej

„Idze, idze bajoku” – mówiliśmy przed Festiwalem GODKI KRAKOWSKIEJ w Skale słuchając prezenterów pogody, którzy przestrzegali przed możliwymi burzami WŁAŚNIE W TYM NAJWAŻNIEJSZYM DNIU.

więcej

Festiwal Godki Krakowskiej już jutro w Skale!

Festiwal Godki Krakowskiej już jutro w Skale!

Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Skalde (hala widowiskowo-sportowa ul. Ks. St. Połetka 30).
05.06.2016 14:30

Od miesiąca żyjemy przygotowaniami do festiwalu Godki Krakowskiej. Zaczynamy już jutro o godzinie 14.30 w Skale przy Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji (hala widowiskowo-sportowa ul. Ks. St. Połetka 30).

więcej

Zapraszamy do konkursu filmowego “Gwara Krakowska – notacje”

Zapraszamy do konkursu filmowego “Gwara Krakowska – notacje”

Bene Tibi !

Ekipa filmowa stowarzyszenia Bene Tibi kilka dni temu ruszyła w Małopolskę nagrywać osoby, które gwarą krakowską posługują się w domu, w rodzinie czy w wypowiedziach artystycznych. Uwieczniając na taśmie ich wypowiedzi , mamy zamiar zachować zanikającą powoli gwarę, przekazać ją do badań językowych i udostępnić poprzez naszą stronę internetową wszystkim zainteresowanym. Mamy nadzieję, że podobnie jak posługiwanie się gwarą śląską, kaszubską czy góralską dla mieszkańców tamtych regionów jest
powodem do dumy i godka krakowska także będzie miała coraz większe grono swoich miłośników!

więcej

Ojczysty - dodaj do ulubionych

Ojczysty - dodaj do ulubionych

Nowy rok 2016 otworzył dla nas nowe możliwości, rozwijamy się z zawrotnym tempie!

Udało nam się – jako stowarzyszeniu – uzyskać duży i bardzo ważny grant z Narodowego Centrum Kultury z programu “Ojczysty-dodaj do ulubionych”.

Czego dotyczy nasz projekt?

więcej

Podobne Projekty