O festiwalu 2019

Krakowska Godka 2019 –festiwal gwary i tradycji krakowskiej

9 czerwca 2019 r. w Modlnicy, w amfiteatrze przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym, przy ul. Sportowej 2  po raz kolejny będziemy mieli okazję spotkać się z sympatykami kultury Krakowiaków. Jeśli jeszcze nimi nie jesteście, zarezerwujcie sobie ten dzień i przyjdźcie, na pewno dołączycie do nich. Nasz festiwal to święto wszystkich Krakowiaków, podkreślające ważność małych ojczyzn: tradycji i lokalnej gwary. Jego główną ideą i celem jest przypomnienie oraz propagowanie pięknej, krakowskiej godki. W tym roku zorganizujemy więcej konkursów dla najmłodszych, będzie więcej zabawy, śpiewu i uśmiechu. Przypomnimy też o wielkich rocznicach – 150-tej rocznicy urodzin naszego wielkiego twórcy Stanisława Wyspiańskiego, o 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej i 100-leciu niepodległości. Organizatorom wydarzenia zależy szczególnie na zainteresowaniu młodzieży ich lokalną tradycją, zachęceniu do poznania i kultywowania  gwary dziadków oraz integracji pokolenia najmłodszego z najstarszym. Nie zamykamy się  jednak wyłącznie na dawny folklor, celem jest także ożywienie dawnej mowy i wprowadzenie jej we współczesne realia. Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji, niespodzianek i dobra zabawa:

Podobnie jak w ubiegłym toku odbywać się będzie

  • konkurs teatralny Godka krakowska w scenach z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, wybranych scenach z wierszowanej Powieści Chłopskiej Włodzimierza Tetmajera pt. „Racławice” w opracowaniu Marii Rokoszowej oraz dramatu Wł. L. Anczyca „Chłopi Arystokraci”, w którym uczestnikom zakwalifikowanym do konkursu (jest to młodzież szkół ponadpodstawowych), partnerować będą zawodowi aktorzy.
  • zabawny test ze znajomości gwary i nie tylko, w którym pary (składające się obowiązkowo z przedstawicieli różnych płci dowolnego wieku), powalczą o tytuł „Najbardziej wygodanej pary” – w tym roku oprzemy go o „Słownik bronowski” Włodzimierza Tetmajera.
  • Konkurs Gwary Krakowskiej, czyli godki – gawędziarze, mówcy i duety  mogą zaprezentować swoje gawędy, skecze lub humorystyczne scenki oczywiście posługując się naszą gwarą. W konkursie nie ma kategorii wiekowych, więc młodzi walczyć będą ze starszymi na tych samych prawach. Zapewniamy, że będzie wesoło. Ale – tekst nie może być dłuższy niż 4 minuty !!! Występy powinny mieścić się w zadanej tematyce – do wyboru: -„Oswojony podły czas - wojna w anegdocie”, „Moje pierwsze buty- zapytaj ojca lub matki, zapytaj dziadka czy babki”, „Co mi się dzisio przyśniło”. Wypowiedź powinna być żartobliwa, przestrzegamy jednak, by było to poczucie humoru, które ludzi łączy a nie dzieli
  • Dzieciaki w wieku szkolnym z klas od  0 do III będą mogły wziąć udział w konkursie piosenki – warunek – trzeba zaśpiewać gwarą.
  • dla miłośników wypieków mamy konkurs na tradycyjne małdrzyki krakowskie - ocenimy ich smak, recepturę i wygląd.
  • chcemy my było pięknie, kolorowo, tradycyjnie – namawiamy wszystkich, by na nasz festiwal przybyli ubrani w strój inspirowany krakowskim strojem ludowym – najlepsze stylizacje wybrane przez naszych jurorów, oczywiście nagrodzimy
  • konkurs na tradycyjny wianek krakowski- nie ważne czy ślubny, czy codzienny- ma być tradycyjny i piękny, zrobiony z sercem
  • Konkurs „Razem z dziadkiem, razem z babcią” organizowany wspólnie TVP Kraków, skierowany także dla telewidzów Małopolski. W konkursie może wystąpić wnuczka lub wnuczek z babcią lub dziadkiem lub w innej konfiguracji. Zasadą jest, że w zespole konkursowym jest dziecko i senior, którzy zaprezentują razem piosenkę , skecz lub scenkę.
  • Konkurs „Jak to się nazywa” -pokażemy rysunki znanych przedmiotów, obiektów, zjawisk i dzieci będą podawać ich gwarowe określenie.
  • W czasie festiwalu nie zabraknie też dobrej muzyki, a finałem będzie maraton krakowiaka. Wszyscy będą mogli wziąć w nim udział i tańczyć do upadłego. Trzeba więc wcześniej zadbać o formę  i podpatrzeć stosowne kroki.
  • Będzie też „Śpiewnik krakowski” i wspólne śpiewanie, więc zadbajcie o gardła !

Chcielibyśmy, żeby było pięknie, gwarnie, wesoło i po krakowsku! Nad przebiegiem każdej konkurencji czuwać będzie jury złożone ze znanych Krakowian: aktorów, pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, filmowców, dziennikarzy, przedstawicieli organizatorów i fundatorów nagród. A nagród jest wiele i są naprawdę bardzo atrakcyjne, a ich listę zamieścimy na stronie www.krakowskagodka.pl na początku czerwca. Warto więc stanąć w konkursowe szranki nie tylko dla pięknej idei.

Organizatorem tegorocznego festiwalu Krakowska Godka 2019 jest Stowarzyszenie Bene Tibi i Gminą Wielka Wieś. Partnerami są: Telewizja Kraków, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele.                                                                                                

Patronem medialnym jest Dziennik Polski i TVP Kraków.

Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym Fundacji PZU, Województwa Małopolskiego i Powiatu Krakowskiego.

 

 


Reportaż z festiwalu Godka Krakowska 2019 na antenie TVP Kraków oraz na YouTubie!

Reportaż z festiwalu Godka Krakowska 2019 na antenie TVP Kraków oraz na YouTubie!

Zapraszamy do oglądania reportażu na antenie TVP Kraków.

Emisja :

sobota 13.07.2019 - 19.30

niedziela 14.07.2019 - 19.30

 

więcej
Program Krakowskiej Godki 2019

Program Krakowskiej Godki 2019

Na stronie festiwalu opublikowaliśmy właśnie program. 

Poniżej więcej szczegółów.

Zapraszamy do zabawy!

więcej
Festiwal Godki Krakowskiej 2019 już tuż, tuż!

Festiwal Godki Krakowskiej 2019 już tuż, tuż!

Już niecały miesiąc do Krakowskiej Godki 2019 - festiwalu gwary i tradycji. Do 25 maja czekamy na zgłoszenia do konkursów! Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie festiwalu www.krakowskagodka.pl. W zakładce Konkursy czekają na Was formularze i regulaminy. Spieszczcie się, przygotowujemy jak zwykle wspaniałe nagrody.

więcej
Do wszystkich miłośników naszego festiwalu!

Do wszystkich miłośników naszego festiwalu!

Amfiteatr, Zespół Szkolno - Przedszkolny przy ul. Sportowej 2, Modlnica
09.06.2019 14:00-22:00

Znów się wygodacie!

9 czerwca w Modlnicy w amfiteatrze przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym, przy ul. Sportowej 2 spotkamy się na Krakowskiej Godce 2019- festiwalu gwary i tradycji krakowskiej! Współorganizatorem festiwalu po raz kolejny jest Gmina Wielka Wieś. Znów będziemy mieli okazję zanurzyć się w kulturze Krakowiaków. 

więcej