Festiwal Godki Krakowskiej 2018

17 czerwca 2018 r. w Modlnicy, w amfiteatrze przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym, przy ul. Sportowej 2  po raz kolejny będziemy mieli okazję spotkać się z sympatykami kultury Krakowiaków. Jeśli jeszcze nimi nie jesteście, zarezerwujcie sobie ten dzień i przyjdźcie, na pewno dołączycie do nich.

Nasz festiwal to święto wszystkich Krakowiaków, podkreślające ważność małych ojczyzn: tradycji i lokalnej gwary. Jego główną ideą i celem jest przypomnienie oraz propagowanie pięknej, krakowskiej godki. Patronem tegorocznego festiwalu będzie Włodzimierz Tetmajer – autor „Słownika bronowskiego”, „Ubiorów ludu polskiego”, powieści pisanej gwarą pt. „Racławice”, malarz  obrazów prezentujących  sceny z życia wsi krakowskiej,  Gospodarz z „Wesela” St. Wyspiańskiego oraz twórca polichromii w drewnianym kościele  w Modlnicy.   

Organizatorom wydarzenia zależy szczególnie na zainteresowaniu młodzieży ich lokalną tradycją, zachęceniu do poznania i kultywowania  gwary dziadków. Nie zamykamy się  jednak wyłącznie na dawny folklor, celem jest także ożywienie dawnej mowy i wprowadzenie jej we współczesne realia. Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji, niespodzianek i dobra zabawa.

Podobnie jak w ubiegłym toku odbywać się będzie:

 • konkurs teatralny „Godka krakoska w dziełach scenicznych”, w którym uczestnikom zakwalifikowanym do konkursu (jest to młodzież szkół ponadpodstawowych), partnerować będą zawodowi aktorzy. Można będzie wybrać scenę z „Wesela” St. Wyspiańskiego lub „Od Bronowic do Racławic” M.Rokoszowej (wg. powieści „Racławice” Wł. Tetmajera).
 • zabawny test ze znajomości gwary i nie tylko, w którym pary (składające się obowiązkowo z przedstawicieli różnych płci dowolnego wieku), powalczą o tytuł „Najbardziej wygodanej pary” – w tym roku oprzemy go o „Słownik bronowski” Włodzimierza Tetmajera .
 • Konkurs Gwary Krakowskiej, czyli godki – gawędziarze, mówcy, duety i tria mogą zaprezentować swoje gawędy, skecze lub humorystyczne scenki oczywiście posługując się naszą gwarą. W konkursie nie ma kategorii wiekowych, więc młodzi walczyć będą ze starszymi na tych samych prawach. Zapewniamy, że będzie wesoło. Ale – tekst nie może być dłuższy niż 4 minuty !!!
 • Dzieciaki w wieku szkolnym z klas od  0 do III będą mogły wziąć udział w konkursie piosenki – warunek – trzeba zaśpiewać gwarą.
 • dla miłośników wypieków mamy konkurs na tradycyjny sernik krakowski - ocenimy jego urodę i smak.
 • chcemy my było pięknie, kolorowo, tradycyjnie – namawiamy wszystkich, by na nasz festiwal przybyli ubrani w strój inspirowany krakowskim strojem ludowym – najlepsze stylizacje wybrane przez naszych jurorów, oczywiście nagrodzimy                                                                                                 
 • konkurs na tradycyjny, krakowski strój ludowy w tym roku pod hasłem „Z albumu Tetmajera” - strój najbardziej zbliżony do tych uwiecznionych ręką twórcy, będzie zwycięski.

Poznamy także laureatów pozostałych konkursów – na konkursowe prace czekamy do 30 maja

 • Fotograficznego pod hasłem – „Krakowiacy świętują 100-lecie niepodległości”
 • Poetyckiego - na wiersz , fraszkę lub limeryk o tematyce związanej z 100 –leciem odzyskania niepodległości, pisany gwarą.
 • W czasie festiwalu nie zabraknie też dobrej muzyki, a finałem będzie maraton krakowiaka. Wszyscy będą mogli wziąć w nim udział i tańczyć do upadłego. Trzeba więc wcześniej zadbać o formę  i podpatrzeć  stosowne kroki.
 • Będzie też „Śpiewnik krakowski” i wspólne śpiewanie, więc zadbajcie o gardła!

            Chcielibyśmy, żeby było pięknie, gwarnie, wesoło i po krakowsku! Nad przebiegiem każdej konkurencji czuwać będzie jury złożone ze znanych Krakowian: aktorów, pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, filmowców, dziennikarzy, przedstawicieli organizatorów i fundatorów nagród. A nagród jest wiele i są naprawdę bardzo atrakcyjne, a ich listę  zamieścimy na stronie www.krakowskagodka.pl na początku czerwca. Warto więc stanąć w konkursowe szranki nie tylko dla pięknej idei.

            Organizatorem tegorocznego festiwalu Krakowska Godka 2018 jest Stowarzyszenie Bene Tibi, we współpracy z Gminą Wielka Wieś. Partnerami są: Telewizja Kraków, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele. Patronem medialnym jest Dziennik Polski.                                                                                               

 Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym Fundacji PZU i Powiatu Krakowskiego.

Krzepcie się!

Fundacja PZU

 


Podobne Projekty