Kazimierz Mikulski

Projekt polega na realizacji w koprodukcji z TVP Kraków filmu dokumentalnego o Kazimierzu Mikulskim.

W lutym 2018 roku przypada 100 – lecie urodzin artysty, a parę miesięcy później 20-lecie jego śmierci. Nie tylko urodził się w Krakowie i tutaj przeżył całe swoje życie, ale też jego twórczość nierozerwalnie wiąże się ze sztuką i kulturą tego miasta. Film będzie doskonałym materiałem przypominającym twórczość artysty, uchodzącego za jednego z najbardziej konsekwentnych przedstawicieli polskiego malarstwa metaforycznego czy też wręcz surrealistycznego, poetyckiego, nasyconego dużym ładunkiem liryzmu.

Kazimierz Mikulski był nie tylko artystą malarzem – także scenografem (a czasem kostiumologiem), teatralnym, filmowym, telewizyjnym, twórcą filmów animowanych, które opracowywał plastycznie, projektantem masek, lalek i plakatów, ilustratorem książek, reżyserem teatralnym, poetą, aktorem.

Film składał się będzie z materiałów filmowych będących w posiadaniu Telewizji Polskiej, zarówno bezpośrednio dotyczących samego artysty jak i Grupy Krakowskiej, twórczości scenograficznej w Grotesce, w telewizji, w studiach filmowych, w teatrze Cricot. Dla lepszego oddania tła i okoliczności zewnętrznych mających wpływ na artystę, wykorzystamy także materiały ilustrujące ówczesną rzeczywistość i miejsca związane z życiem artysty, w tym ujęcia dawnego Krakowa. No i oczywiście nagramy wspomnienia osób, które artystę znały osobiście.

Pokażemy najciekawsze dzieła Mikulskiego – malarskie, rysunkowe, graficzne, scenograficzne. Niektóre nich zostały już sfilmowane, przy okazji dokumentowania najróżniejszych wystaw artysty. Ale te, które znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Łodzi, będziemy chcieli sfilmować w wymienionych obiektach. Będziemy chcieli podpatrzeć percepcję tych dzieł przez osoby w różnym wieku, być może nawet sprowokować odbiorców do wypowiedzi.

Na potrzeby filmu nagramy planowaną na terenie Muzeum Narodowego w Krakowie lekcję malarstwa z młodzieżą. Zarejestrujemy także warsztaty plastyczne i spotkanie dzieci z lalkami teatralnymi i książkami ilustrowanymi przez artystę, które odbędą się w Teatrze Groteska. W czerwcu w Cricotece odbędzie się otwarta debata na temat: „Kazimierz Mikulski – czarodziej czy outsider”, w której mogą wziąć udział osoby, które znały artystę, zwykli odbiorcy jego sztuki, krytycy sztuki – po prostu każdy, kto w kontakcie z jego sztuką w najróżniejszej formie, poczuł na sobie jej oddziaływanie, nie przeszedł obok niej obojętnie- fragmenty tych wydarzeń wejdą do filmu.

Film będzie powstawał między majem a październikiem , a jego emisja planowana jest w listopadzie na antenie TVP Kraków.

Partnerami projektu są:

Telewizja Polska S.A Oddział w Krakowie
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA
Teatr Groteska
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Muzeum Narodowe w Krakowie

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fundacja PZU
Projekt realizowany jest w ramach partnerstwa z Fundacją PZU.

 


Debata „Rekwizyty wyobraźni Kazimierza Mikulskiego” na antenie TVP 3 Kraków 9.XII

Debata „Rekwizyty wyobraźni Kazimierza Mikulskiego” na antenie TVP 3 Kraków 9.XII

9.XII o godz. 19.30 oraz 10 o 20.30 TVP 3 Kraków pokaże debatę „Rekwizyty wyobraźni Kazimierza Mikulskiego”, którą zrealizowaliśmy w ramach projektu Kazimierz Mikulski. Fragmenty debaty znalazły się w filmie dokumentalnym o tym twórcy. Film i debata powstały dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji PZU.

więcej

„Kazimierz Mikulski – na granicy snu i groteski” – emisja filmu już w Święta!

„Kazimierz Mikulski – na granicy snu i groteski” – emisja filmu już w Święta!

Wielkimi krokami zbliża się koniec naszego projektu „Kazimierz Mikulski”. Pozostał jeszcze tylko ostatni jego element, czyli emisje na antenach TVP. Jeszcze w grudniu podczas świąt, a dokładnie 25.XII o godzinie 20.00 i 26.XII. o godzinie 10.05 TVP Kraków pokaże film dokumentalny pt. „Kazimierz Mikulski – na granicy snu i groteski”.

więcej

“Rekwizyty wyobraźni Kazimierza Mikulskiego” – debata w Cricotece

“Rekwizyty wyobraźni Kazimierza Mikulskiego” – debata w Cricotece

Debatę organizowaną 6.VI.17r. przez Stowarzyszenie Bene Tibi, Cricotekę i Telewizję Kraków w przestrzeni wystawy „Biel kolorem śniegu” poprowadziła Maria Hussakowska. O twórczości Kazimierza Mikulskiego wraz nią dyskutowali : Marta Lisok, Karolina Kolenda oraz Krzysztof Siatka. Debata / rozmowa ogniskowała się na pytaniu, jak może być dzisiaj aktualizowana twórczość Mikulskiego. Karolina Kolenda, po ustaleniu stanu badań, zastanawiała się nad możliwymi strategiami pracy z dorobkiem artysty, w szerszym kontekście, mitycznych miejsc, z którymi był związany : Cricot, Krzysztofory, Groteska. Kuratorka Marta Lisok starała się umieścić Mikulskiego w przestrzeni idealnej wystawy, a wyjaśniając swoje wybory i koncept całości, wprowadziła słuchaczy w metody swojej kuratorskiej praktyki. Natomiast Krzysztof Siatka przyjrzał się procesowi muzeifikacji dorobku artysty i przedstawił swoją wizję idealnej muzealnej przestrzeni dla Mikulskiego, a także wyjaśnił, co z dorobku artysty tam by się znalazło.

więcej

II Grupa Krakowska. Twórczość Kazimierza Mikulskiego

II Grupa Krakowska. Twórczość Kazimierza Mikulskiego

12 czerwca w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Pawilonie Józefa Czapskiego przy ul. Piłsudskiego 12, odbyła się lekcja muzealna pt. “II Grupa Krakowska. Twórczość Kazimierza Mikulskiego”. Lekcję poprowadziła Anna Budzałek – kurator wystawy zorganizowanej w 60- tą rocznicę powstania Stowarzyszenia Artystycznego II Grupa Krakowska.

więcej

Petronela i niesforne koty w Teatrze Groteska

Petronela i niesforne koty w Teatrze Groteska

W ramach naszego projektu Alicja Karczmarska-Strzebońska poprowadziła warsztaty dla wszystkich dzieci, które lubią konstruować lalki, tworzyć dekorację sceny oraz fascynuje je zabawa w teatr.

Na warsztatach inspirowanych twórczością malarską i scenograficzną Kazimierza Mikulskiego dzieci wykonają lalki teatralne bohaterów obrazów artysty i poznają tajniki pracy scenografa.

więcej

“Petronela i niesforne koty” bezpłatne warsztaty plastyczno-teatralne

“Petronela i niesforne koty” bezpłatne warsztaty plastyczno-teatralne

Teatr Groteska
21.05.2017 16:00

21 maja zapraszamy małych miłośników teatru na warsztaty plastyczno-teatralne dla wszystkich, którzy lubią konstruować lalki, tworzyć dekorację sceny oraz fascynuje ich zabawa w teatr.

Na warsztatach inspirowanych twórczością malarską i scenograficzną Kazimierza Mikulskiego dzieci wykonają lalki teatralne bohaterów obrazów artysty i poznają tajniki pracy scenografa. Warsztaty zakończy krótkie przedstawienie z wykorzystaniem zrobionych na warsztatach lalek.

więcej