Film składał się będzie z materiałów filmowych będących w posiadaniu Telewizji Polskiej, zarówno bezpośrednio dotyczących samego artysty jak i Grupy Krakowskiej, twórczości scenograficznej w Grotesce, w telewizji, w studiach filmowych, w teatrze Cricot. Dla lepszego oddania tła i okoliczności zewnętrznych mających wpływ na artystę, wykorzystamy także materiały ilustrujące ówczesną rzeczywistość i miejsca związane z życiem artysty, w tym ujęcia dawnego Krakowa. No i oczywiście nagramy wspomnienia osób, które artystę znały osobiście.
Pokażemy najciekawsze dzieła Mikulskiego – malarskie, rysunkowe, graficzne, scenograficzne. Niektóre nich zostały już sfilmowane, przy okazji dokumentowania najróżniejszych wystaw artysty. Ale te, które znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Łodzi, będziemy chcieli sfilmować w wymienionych obiektach. Będziemy chcieli podpatrzeć percepcję tych dzieł przez osoby w różnym wieku, być może nawet sprowokować odbiorców do wypowiedzi.
Na potrzeby filmu nagramy planowaną na terenie Muzeum Narodowego w Krakowie lekcję malarstwa z młodzieżą. Zarejestrujemy także warsztaty plastyczne i spotkanie dzieci z lalkami teatralnymi i książkami ilustrowanymi przez artystę, które odbędą się w Teatrze Groteska. W czerwcu w Cricotece odbędzie się otwarta debata na temat: „Kazimierz Mikulski – czarodziej czy outsider”, w której mogą wziąć udział osoby, które znały artystę, zwykli odbiorcy jego sztuki, krytycy sztuki – po prostu każdy, kto w kontakcie z jego sztuką w najróżniejszej formie, poczuł na sobie jej oddziaływanie, nie przeszedł obok niej obojętnie- fragmenty tych wydarzeń wejdą do filmu.
Film będzie powstawał między majem a październikiem , a jego emisja planowana jest w listopadzie na antenie TVP Kraków.
Partnerami projektu są:
Telewizja Polska S.A Oddział w Krakowie
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA
Teatr Groteska
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Muzeum Narodowe w Krakowie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt realizowany jest w ramach partnerstwa z Fundacją PZU.