Kim Jesteśmy ?

Bene Tibi – Dobrze Tobie, Twoje zdrowie – łacińskie pozdrowienie, to nie tylko nazwa naszego stowarzyszenia, ale także nasza filozofia.

Chcemy uczynić świat choć odrobinę lepszym: gdy będzie dobrze Tobie – Wam, to także i nam wszystkim. Nie chcemy tylko zauważać, że wokół nas jest tyle bezradności, barier i ograniczeń. Wciąż się nam chce ale boimy się, że bez wspólnego działania, nasze dobre chęci się wypalą. Mamy pomysły na to, jak sprawić, by rzeczywistość wokół nas była lepsza, bardziej kolorowa i radosna. Chcemy realizować mądre projekty, organizować różnorodne akcje, szkolenia, warsztaty, spotkania; kreować i wspierać różnorakie inicjatywy; integrować, promować nowe, chronić minione, rozpowszechniać to, co wartościowe…dla Was i razem z Wami.

Jesteśmy grupą ludzi twórczych i kochających życie, zawodowo związanych ze światem sztuki, kultury i nauki. Część z nas na co dzień pracuje w mediach: opisujemy, pokazujemy, ale przede wszystkim dostrzegamy problemy wokół nas. Nasza praca pozwala nam podróżować i poznawać ludzi z różnych środowisk: te obserwacje i różnorodne zawodowe doświadczenia sprawiają, że doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, co trzeba zmienić, by nam wszystkim żyło się lepiej.

Jesteśmy też grupą bliskich znajomych, którzy się lubią, szanują i mają do siebie zaufanie a praca nad wspólnymi projektami pozwoli nam spojrzeć na siebie z innej perspektywy, ulepszyć nasze wzajemne relacje, poszukać nowych dróg i ścieżek.

Maria Guzy

Maria Guzy

Autorka, realizatorka i producentka programów telewizyjnych, od ponad 30 lat zawodowo związana z Telewizją Polską. Tworzyła programy z dziedziny kultury i sztuki, nauki i edukacji , turystyki i ekologii oraz społeczne, co pozwoliło jej poznać różne środowiska i ich problemy. Przez ostatnie lata jest silnie związana ze światem seniorów, osób niepełnosprawnych oraz uzdolnionej młodzieży. Współpracuje z Fundacją Mimo Wszystko Anny Dymnej oraz Ogólnopolską Federacją Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, prowadzi także zajęcia ze studentami na Akademii Frycza Modrzewskiego w Krakowie.

Nie umie leniuchować: tryska energią i pomysłami. Potrafi zmobilizować do pracy każdego, przekonując do swoich racji, a potem egzekwując bezwzględnie to, do czego się zobowiązał. Jest spiritus movens Stowarzyszenia.

Śląski dom oraz tradycje harcerskie wykształciły w niej wrażliwość na problemy społeczne i chęć do działania. Jej pasją są górskie wędrówki oraz dalekie egzotyczne podróże z dala od cywilizacji.

Beata Paluch

Beata Paluch

Aktorka, od ponad 30 lat na stałe związana z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Grała w sztukach Wajdy, Jarockiego, Grzegorzewskiego, Bradeckiego, Zioły, Fiedora, Orzechowskiego. Bierze udział w pracach reżyserów młodego pokolenia – Klaty, Klemma, Zadary, Szczawińskiej. Zagrała w wielu spektaklach telewizyjnych oraz filmach. Miłym akcentem w karierze jest Maci Rosner – rola w Liście Schindlera, Stevena Spielberga . Zamiłowanie do śpiewu zaowocowało powstaniem grupy – Orkiestra Damska BAS, oraz udziałem w koncertach i spektaklach muzycznych. Od lat współpracuje z Fundacją Anny Dymnej – Mimo Wszystko.

Prowadzi zajęcia z młodzieżą w krakowskim studio teatralnym Drama, wcześniej w szkołach Art-Play i Lart Studio. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Scena Moliere i Integracyjnym Teatrem Aktora Niewidomego ITAN. Jest jednym z pierwszych zarejestrowanych dawców szpiku.

„Kocham dzieci, bo mnie potrzebują. Szanuję ludzi, bo są mi potrzebni. Pasje – świat, teatr – życie po prostu!”

Beata Merkowska

Beata Merkowska

Absolwentka Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zawodowo od ponad 20 lat związana z Telewizja Polską S.A. Jako kierownik produkcji pracowała przy wielu programach telewizyjnych: teatrach telewizji, filmach dokumentalnych, widowiskach artystycznych, koncertach plenerowych i studyjnych, programach dla dzieci i młodzieży.

Swoją pracę ceni za jej różnorodność i możliwość spotykania ciekawych ludzi. Jest sympatyczna i zawsze uśmiechnięta, empatyczna i uczynna, odpowiedzialna i wrażliwa, łatwo nawiązuje nowe znajomości i lubi wyzwania. W wolnych chwilach czyta, słucha muzyki (przez 6 lat uczyła się gry na skrzypcach, chociaż zawsze chciała na fortepianie).

Nienawidzi: ludzkiej podłości, zazdrości, zbyt zimnych zim i zbyt ciepłych lat. Chciałaby podróżować, nauczyć się kilku obcych języków, a przede wszystkim robić w życiu to, co się lubi i co daje satysfakcję. Tak, jak do tej pory.

Dagmara Olejnik

Dagmara Olejnik

Urodziła się i wychowała w Krakowie gdzie ukończyła I LO i Uniwersytet Jagielloński odbierając humanistyczne wykształcenie. Przez jakiś czas mieszkała w Warszawie gdzie rozpoczęła swoją zawodową przygodę w ogólnopolskich mediach, która trwa już prawie dwadzieścia lat. Pracowała w Telewizji Polsat i w Portalu Interia.pl. Zajmowała się promocją wydarzeń kulturalnych, koncertów artystów polskich i zagranicznych, festiwali, plebiscytów, imprez plenerowych, wydarzeń sportowych. Organizowała liczne konferencje prasowe, prezentacje, gale rocznicowe, imprezy okolicznościowe, wyjazdy firmowe. Zajmowała się planowaniem i realizacją kampanii reklamowych w mediach zewnętrznych i kampaniami autopromocyjnymi.

Od ośmiu lat współpracuje z Telewizją Polską, pracując głównie dla “Dwójki” jako redaktor programów rozrywkowych (podróżniczo- kulinarnych, teleturniejów, talk-show, koncertów, widowisk i in.)

Agnieszka Korta-Żak

Agnieszka Korta-Żak

Kierownik produkcji programów telewizyjnych, od 14 lat zawodowo związana z Telewizją Polską. Odpowiada za stronę organizacyjną i finansową przedsięwzięć telewizyjnych. Współtworzy programy informacyjne, publicystyczne, interwencyjno-społeczne, poświęcone seniorom, wydarzeniom kulturalnym oraz programy rozrywkowe.. Najbardziej lubi być w ruchu dlatego bywa również kierownikiem planu oraz inspicjentem. Ceni swoją pracę za jej różnorodność. Liceum o profilu artystyczno – teatralnym dało jej możliwość wzięcia udziału w wielu projektach edukacyjno – artystycznych, skierowanych do młodzieży. Z założenia zaangażowana we wszystkie działania które mogą wywołać uśmiech na twarzach dzieci, a szczególnie na twarzy jej syna. Miała możliwość współpracy z Fundacją Mimo Wszystko Anny Dymnej, była również członkiem stowarzyszenia Miłośników Twórczości Leonarda Cohena „Wieża Pieśni”. Dobra muzyka i książka to jest to, czym wypełnia wolne chwile.

Magdalena Sikora

Magdalena Sikora

Z pochodzenia tarnowianka, z wykształcenia prawniczka. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Szkoły Prawa Niemieckiego (Kraków – Heidelberg – Moguncja). Od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, jako prawnik, doradca i koordynator projektów międzynarodowych. Zna angielski, niemiecki i podstawy języka rosyjskiego. Jest ambitna, uparta, otwarta na nowe. Wyczulona na innych, kocha taniec, góry i wiosnę.

Tańcząc w balecie form nowoczesnych reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Świata w Budapeszcie. Obecnie zdobywa szczyty wchodzące w skład Korony Gór Polskich. Wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Monika Meleń

Monika Meleń

Autorka programów telewizyjnych i reportaży, dziennikarka radiowa. Od 12 lat zawodowo związana z Telewizją Polską, a także z kilkoma rozgłośniami radiowymi. Tworzy programy kulturalne i społeczne, w reportażach najczęściej podejmuje tematykę ludzi niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie, a także seniorów. Współpracuje z Fundacją Urszuli Smok “Podaruj życie”, fundacją “Dignitas Dolentium”, a także innymi organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Organizuje i prowadzi koncerty charytatywne, warsztaty filmowe dla młodzieży z domów dziecka, a także spotkania radiowe dla dzieci. Pracę traktuje jak wielką przygodę, ale też misję. Kocha ludzi, szczególnie takich, którzy potrafią cieszyć się życiem, mimo wielu przeciwności losu. Ma wiele pasji – tworzy teksty reklamowe, pisze felietony do gazet, a także recenzje filmowe. Pracuje też nad pierwszą książką. Jest matką dwójki dzieci. Od kilku lat mieszka w Krakowie, ale kocha Dolny Śląsk, gdzie się urodziła.

Lubi spacery po górach, ma patent sternika jachtowego, planuje też ukończyć kurs latania motolotnią. Jest pełna pomysłów i energii, nie ma dla niej sprawy nie do załatwienia…

Agnieszka Dziedzic

Agnieszka Dziedzic

Absolwentka Wydziału Zarządzania na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od 15 lat związana  z Krakowskim Oddziałem Telewizji. Pracuje w Dziale Ekonomicznym, gdzie zmaga się z zawiłościami  przepisów podatkowych.

Prywatnie mama dwójki dzieci, uwielbia  pracę w swoim ogrodzie, bardzo lubi kwiaty, zachwyca ją  wszystko  co kwitnie, zwłaszcza wiosną! Ceni ludzie otwartych i  szczerych. Lubi pracować z ludźmi,  bo wszystko co robi  daje jej satysfakcję i niesie nowe doświadczenia. Prace w Stowarzyszeniu traktuje jako nowe wyzwanie, sposób na poznanie ciekawych ludzi, a przede wszystkim możliwość pomocy innym.

Ludmiła Pilecka

Ludmiła Pilecka

Artystka charakteryzatorka. Film, teatr telewizji, wielkie widowiska w plenerach, trudne pod względem artystycznym charakteryzacje – to nie tylko zajęcie od wielu lat, ale jej radość, hobby i pasja. Uczestniczy w życiu Fundacji Mimo Wszystko Anny Dymnej. Uczy Wizażu w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia oraz prowadzi konwersatorium z charakteryzacji dla przyszłych producentów i kierowników produkcji filmowo-telewizyjnej w Krakowskiej Akademii Frycza Modrzewskiego. Interesują ją ludzie i świat. Lubi podróżować, przyglądając się różnorodności miejsc i spotykanych osób. Wakacje od lat spędza tańcząc w Koszęcinie – siedzibie Zespołu “Śląsk”. Urodziła się na Litwie, w Wilnie, w rodzinie kresowej, patriotycznej inteligencji. “Wszystko,co polskie – to szlachetne i wyjątkowe…”

Maria Braniecka

Maria Braniecka

Przedsiębiorca, kostiumolog i stylista z 20-letnim doświadczeniem. Prywatnie matka trzech córek, absolwentek krakowskich i zagranicznych szkół baletowych i muzycznych. To właśnie dzieci i ich aktywność pozaszkolna początkowo dały ujście jej pasji do sztuki. Obecnie projektuje i tworzy kostiumy sceniczne dla krakowskich szkół baletowych i centrów kultury. Na potrzeby tworzenia kreacji, a także z czystej przyjemności, na bieżąco śledzi wydarzenia na krakowskiej scenie artystycznej. Codziennie poszerza swoje horyzonty: interesuje się również scenografią, teatrem czy rynkiem nieruchomości. Brała udział przy powstawaniu takich sztuk jak Szkoła żon i Rewizor. Inspiracje potrafi czerpać ze wszystkiego, a zwłaszcza z codziennego życia. Kreatywnie i z pomysłem – to jej przepis na sukces.

Ewa Święs-Kucybała

Ewa Święs-Kucybała

Absolwentka Politechniki Krakowskiej i Wydziału Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarka telewizyjna i producentka reportaży, felietonów, reklam, programów publicystycznych, informacyjnych i interwencyjnych. Za cykl „Na rynku pracy” dostała nagrodę Ministra Pracy. Autorka m.in. filmów o działalności L’Arche, niezwykłej organizacji zajmującej się osobami z niepełnosprawnością intelektualną na całym świecie. Uważa, że wybrała zawód, który co prawda zabiera cały czas, ale daje możliwość spotkania w całkiem nieoczekiwanych miejscach niezwykłych, inspirujących ludzi.

Ma wiele nieoczywistych umiejętności, np. umie odsklepić i odwirować pszczele ramki . Uważa, że wszystko, co w niej dobre, zawdzięcza Rodzicom. Ma poczucie humoru, i dystans do siebie. Kocha zwierzęta, którym żyje się coraz trudniej w przeludnionym świecie.

Monika Trela

Monika Trela

Kierownik produkcji, od 20 lat związana zawodowo z filmem i telewizją. Pracowała przy produkcji filmów, programów z dziedziny kultury, edukacji i rozrywki, również jako kierownik planu i asystent reżysera. Prowadziła impresariat artystyczny, reprezentując artystów, organizując wydarzenia kulturalne oraz eventy.

W pracy i życiu prywatnym aktywna, pełna energii i zaangażowania, chętnie podejmuje nowe wyzwania, które pozwalają jej się stale rozwijać i zdobywać nowe doświadczenia. Jej pasją jest uprawianie sportu, w szczególności bieganie i pływanie.

Elżbieta Krzynówek

Elżbieta Krzynówek

Od kilku lat jest mieszkanką podkrakowskiej wsi, a wcześniej – Nowej Huty, której do tej pory jest lokalną patriotką.

Ukończyła studia – licencjat w kierunku pracownik socjalny i opiekuńczo-wychowawczy, magisterium z administracji publicznej. Jest sekretarką w TV Kraków; osobą profesjonalną i bardzo lubianą. Lubi czytać, oglądać filmy, obok polskiej literatury i historii interesuje ją także kultura i historia Anglii i Francji. W epoce przed-internetowej sporo czasu poświęcała na korespondencję z przyjaciółmi. Mówi o sobie, że jest typem sentymentalnym – przechowuje wszystkie stare listy, kartki i zdjęcia. Lubi uczyć się nowych rzeczy: obecnie dużo czasu zajmuje jej zakładanie i pielęgnacja ogrodu.

Uważa, że nadszedł czas na coś nowego: wyzwania, znajomości, udział w ciekawych projektach, służenie innym pomocą i doświadczeniem.

Agnieszka Szklarek

Agnieszka Szklarek

Absolwentka Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach, operator telewizyjny z kilkunastoletnim stażem. Współpracowała z telewizjami publicznymi i komercyjnymi, polskimi i zagranicznymi. Wśród jej prac są zarówno autorskie programy artystyczne, produkcje komercyjne, teledyski, a także duże realizacje telewizyjne i serialowe. Od paru lat angażuje się także w działalność edukacyjną, prowadząc zajęcia operatorskie ze studentami w Krakowskiej Szkole Filmowej im. Jerzego Hasa, a także warsztaty o tematyce fotograficznej i filmowej z młodzieżą, w ramach projektów artystycznych i społecznych. Obserwowanie i podglądanie świata stanowi dla niej drogę do poznania człowieka, którego znakomicie opisać może dobrze uchwycony moment. Poza pracą, która jest jej hobby, najwięcej czasu spędza z dwiema córeczkami, które są dla niej źródłem pozytywnej energii i świeżego spojrzenia na świat. Lubi wszelkie formy sportowej aktywności, zwiedzanie miast i miasteczek, dobre książki i filmy, miłe spotkania i dobre, długie rozmowy.

Elżbieta Włodarczyk

Elżbieta Włodarczyk

Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego – Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz Medycznego Studium Zawodowego Wydziału Pracowników Socjalnych w Krakowie. Zawodowo, od 30 lat związana z Telewizją Polską.

Lubi pomagać innym, z chęcią organizuje i włącza się w akcje charytatywne. Radość sprawia jej zarówno zrobienie zakupów dla starszej sąsiadki, jak i zbieranie funduszy na przeszczep płuc dla chłopca chorego na mukowiscydozę.

Swoją pasją stara się zarażać przyjaciół i znajomych, bo uważa, że zespół może więcej. Chętnie podejmuje nowe wyzwania, nie potrafi przejść obojętnie obok ludzi potrzebujących pomocy. W wolnych chwilach czyta, pielęgnuje ogród, uprawia turystykę: na nowo odkrywając ziemię świętokrzyską, z której się wywodzi.

Karolina Braniecka

Karolina Braniecka

Absolwentka kierunku IT Management na Teesside University w Anglii oraz wydziału zarządzania krakowskiej uczelni. Specjalistka w dziedzinie zarządzania oraz finansów z trzyletnim doświadczeniem w dużym przedsiębiorstwie międzynarodowym. Na bieżąco śledzi nowinki technologiczne oraz wydarzenia gospodarki światowej. Pasjonatka tańca, muzyki i teatru – to jest sztuki w każdej możliwej formie. Na co dzień zarządza zespołem 6 osób, co dzięki wrodzonej werwie wychodzi jej nad wyraz dobrze. Biegle włada dwoma językami obcymi: angielskim i francuskim. W wolnych chwilach pielęgnuje przydomowy ogród, aktywnie udziela się obywatelsko, uprawia squash oraz wspiera mamę w jej artystycznej pracy. Ma postawę pro-ekologiczną: od recyklingu wszystkiego co wpadnie jej w ręce po codzienną jazdę do pracy na rowerze. Lubi organizować wydarzenia wszelkiego rodzaju: są dla niej doskonałym połączeniem naturalnych zdolności organizacyjnych i pasji do sztuki.

Anna Wrona

Anna Wrona

Absolwentka organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej w Krakowskiej Akademii. Uwielbia wyzwania, chętnie uczy się nowych rzeczy. Zawsze w stu procentach zaangażowana w realizowane projekty. Ci, którzy ją znają, mówią, że nie ma dla niej wyzwań niemożliwych : jeśli zechce, zostanie chirurgiem, albo stolarzem, i czego się nauczy, robić będzie profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem. Wyznaje zasadę “jeśli coś robisz, to rób to od początku do końca dobrze”. Lubi pracować z ludźmi. Jej pasją życiową są sztuki walki, nie pogardzi też dobrą książką, a w uspokojeniu myśli pomaga jej jazda na rowerze.

Emilia Kuczaj

Emilia Kuczaj

Już niedługo będzie absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku Kulturoznawstwo ze specjalizacją Teksty Kultury. Śmiało porusza się w różnych dziedzinach sztuki – od filmu, literatury, przez teatr, malarstwo i muzykę. Lubi pracować z ludźmi, dlatego często zgłasza się jako wolontariuszka do różnych instytucji.

Reszta jej serca należy do etnografii, ale nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Uważa, że szczęściem było spotkanie osób, które pokazały jej że folklor to źródło informacji o kulturze. Z zespołem Mali Męcinianie związana jest do dziś. Bierze udział w warsztatach folklorystycznych, pracuje również jako pilotka podczas Międzynarodowego Festiwalu Święta Dzieci Gór w Nowym Sączu. Zdarza się też, że sama występuje na przeglądach folklorystycznych. Jest społecznikiem z prawdziwego zdarzenia.

Ewelina Krawczyk

Ewelina Krawczyk

Z zawodu i z zamiłowania jest aktorką. Z jeszcze większego zamiłowania studiuje i zajmuje się produkcją filmową. Uczestniczy w projektach młodzieżowych oraz działa w różnorakich stowarzyszeniach. Lubi, gdy wokół dużo się dzieje. Ciekawość życia nie pozwala jej usiedzieć na miejscu. Wciąż fascynują ją nowe wyzwania, a przede wszystkim ludzie, których poznaje. Uważa, że „tam, gdzie za wysokie dla ciebie progi, wejdź po drabinie” – to dobre motto na początek życiowej wspinaczki po własne marzenia.

Barbara Biel

Barbara Biel

Redaktorka, realizatorka i producentka w Redakcji Teatru TVP Kraków z ponad 30-letnim stażem. Autorka scenariuszy i adaptacji ( między innymi dla Teatru Sensacji), programów poetyckich, widowisk i teleturniejów dla dzieci i młodzieży.

Realizowała również programy z zakresu publicystyki kulturalnej prezentujące sylwetki twórców teatru i sztuk wizualnych. Przede wszystkim jednak zajmowała się Teatrem dla Dzieci i Młodzieży, który prezentując wysoki poziom artystyczny, przez lata cieszył się wielką popularnością.

Lubi wędrówki po rodzinnym Beskidzie Żywieckim, należy do Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej skupiającego Żywczaków mieszkających w Krakowie, śpiewa, (zamiłowanie pozostało jej z harcerstwa), pielęgnuje przyjaźnie oraz kwiaty w swoim ogródku. Nade wszystko ceni sobie czas przeznaczony na lekturę książek, które wzbogacają ją intelektualnie i duchowo. Jak pisał Lew Tołstoj: „Cóż może być bardziej cennego od codziennych spotkań z mądrymi książkami”?

Tomasz Paluch

Tomasz Paluch

Urodzony i zamieszkały w Krakowie. Zafascynowany nowymi technologiami oraz szeroko rozumianym projektowaniem. Zajmuje się animacją komputerową, postprodukcją obrazu, projektowaniem: UX, identyfikacji wizualnej, aplikacji, multimediów. Współzałożyciel i współorganizator festiwalu mappingu Mapp Fest w Tychach. Współautor wraz z BWA w Tarnowie projektu edukacyjnego oraz główny prowadzący warsztaty mappingu “Obraz Dzwięk Animacja”. Student Wydziału Form Przemysłowych na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
 
Agata Pisiewicz

Agata Pisiewicz

Uzależniona od teatru, filmu i ludzi. Już niedługo zostanie absolwentką Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej oraz Dziennikarstwa i Komunikacji społecznej. Kocha podróże i wyzwania. Od kilku lat związana z Teatrem Powidok w Krakowie, gdzie próbuje swoich aktorskich sił.

W lutym 2017 roku debiutowała jako asystent reżysera w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przy spektaklu „Wyzwolenie” Radka Rychcika. Wcześniej uczestniczyła przy różnych produkcjach, między innymi Teatr Telewizji „Narodziny Fryderyka Demuth” reż. Maciej Wojtyszko oraz „Rewizor” reż. Jerzy Stuhr.

Zawsze pełna energii i chęci do działania. Pasjonuje ją praca nad głosem, uwielbia naturę, góry, sport. Chce czerpać z życia i dawać jak najwięcej.

Dariusz Fedorowicz

Dariusz Fedorowicz

Dumny ze swojego miasta Krakus, będący absolwentem Wydziału RiTV Uniwersytetu Śląskiego, a na dokładkę podyplomowej retoryki na UJ. Od początku 21. milenium pracuje jako kierownik produkcji i spełnia się jako autor różnej maści programów telewizyjnych współpracując z krakowskim Oddziałem TVP. Ceniący niezależność, ciągle szuka nowych kierunków działania.

Jerzy Trela i Andrzej Zarycki

Jerzy Trela i Andrzej Zarycki

Członkowie honorowi