Zapraszamy do obejrzenia „Dzieci z pałacu” 12 marca na antenie TVP Kraków

Zapraszamy do obejrzenia „Dzieci z pałacu” 12 marca na antenie TVP Kraków w paśmie „Filmoteka TVP Kraków” – początek o godzinie 19.15. Wyemitowane zostaną dwa programy. „Dzieci z pałacu” około 19.50.

Koedukacyjny Państwowy Zakład Wychowawczo-Naukowy, który zorganizował w 1946 roku Stanisław Jedlewski – był odmienny od zwykłych sierocińców. Na etatach były tylko kucharki, porządek pomagano utrzymać jedynie najmłodszym, ale już wszyscy inni współrządzili, odpowiadali i pracowali razem, od robienia prania, przez utrzymywanie porządku i pielęgnowanie ogrodu, cerowanie skarpetek maluchom czy pomoc w nauce. Najmłodsi zaczynali naukę w szkole podstawowej, najstarsi mieli po 25 lat. W sprawach wspólnego domu wszyscy mieli głos i każdy był wysłuchany. Działała drużyna harcerska, Czerwony Krzyż, amatorski teatr, a młodzież uczyła się śpiewu, tańca, odwiedzała krakowskie teatry i grała w tenisa, uprawiała sporty i uczestniczyła w rozlicznych kursach, grupach i forach dyskusyjnych, korzystała z rosnącej biblioteki. Młodzież zdobywała wykształcenie w kilku działających tu szkołach, a rozbudzone ambicje intelektualne zaspokajała na wyższych studiach.

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze zjazdu wychowanków z okazji 70. rocznicy powstania tej niezwykłej placówki

Jedną z bohaterek tego programu jest pani Marta Żurowska, 92-letnia historyk sztuki i konserwatorka zabytków, nadal czynna zawodowo. Jest tak niezwykłą, interesującą osobą z bogatym życiorysem, pasją i misją, że postanowiliśmy przedstawić ją w ogłoszonym przez Muzeum Historii Polski konkursie „Patriotyzm jutra”.

Ewa Święs-Kucybała z Zespołem