"Wielgånoc po krakowsku" - zapraszamy na przedstawienie!

Emaus, Klasztor Sióstr Norbertanek, Kraków

22.04.2019 16:00-18:00

                                                           "Wielgånoc po krakowsku"

22 kwietnia o godz. 16.00, dzięki uprzejmości i pomocy Proboszcza Księdza Kanonika Stanisława Sudoła oraz zaangażowaniu wielu ludzi i instytucji mieszkańcy Krakowa spotkają się na Emausie na dziedzińcu Klasztoru Sióstr Norbertanek, by wspólnie obejrzeć prapremierę przedstawienia "Wielgånoc po krakosku", które napisał nieoceniony pasjonat i znawca gådki krakoskiej, naszej regionalnej kultury, tradycji i historii, Zbigniew S. Grzyb. Po przedstawieniu odbędzie się koncert muzyczny, a w trakcie całego wydarzenia prowadzący spotkanie oraz ich goście, artyści, pisarze, dziennikarze i historycy będą opowiadać o kulturze i tradycji Świąt Wielkiej Nocy w Krakowie i na Zwierzyńcu. 

W przestawieniu udział wezmą:

„Gawędziarze i Śpiewacy” z Grębynic oraz uczniowie z 2 grup teatralnych ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Radziemicach oraz grup teatralnych przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach pod opieką Katarzyny Duch i Elżbiety Zagórskiej i Olek Makino Kobyliński –miłośnicy naszej „ Krakowskiej Godki- festiwalu gwary i tradycji krakowskiej” oraz filmów dokumentalnych, które zrealizowaliśmy, pewnie pamiętają te nazwiska i twarze.

 

Całość poprowadzą: Katarzyna Siwiec, Andrzej Kozioł i Michał Kozioł.

 

Wydarzenie wspierają: Urząd Miasta Krakowa, Biblioteka Kraków, miesięcznik „Kraków” i Rada VII Dzielnicy Krakowa Zwierzyńca.

 

Wydarzenie organizuje  nasze   Stowarzyszenie  oraz Rada VII Dzielnicy Krakowa - Zwierzyńca, Zbigniew S. Grzyb i Jarek Sokół.

 

Hej dziś na Emausa, gościniec nas prowadzi

Witajcie Kochani, witajcie kochani

i bądźcie nam tu radzi

Bo tu na Emausie, to jest szeroka brama,

Kto idzie, kto jedzie, kto idzie, kto jedzie

to otwiera się sama

Bo dzisiaj w dniu odpustu, piosenką Was witamy

Będą przedstawienia i będą przyśpiewki

Które Wam zaśpiewamy

I będziemy wam grali i sztuki wystawiali

O naszej kulturze i naszej tradycji

Będziemy przedstawiali

Serdecznie was witamy, niziutko się kłaniamy

Do wspólnej zabawy, do wspólnej zabawy

Gorąco zapraszamy...

 

Zbigniew S. Grzyb

 

Lajkonik, obwarzanek krakowski i Emaus, to najbardziej krakowskie na świecie co może być.

Lajkonik ma swój pochód, obwarzanek można kupić praktycznie na każdym rogu, a Emaus ?

Emaus w tym roku będzie kolorowy, gwarny i tłumny, jak zawsze i inny niż zwykle...

 

Dla mieszkańców Krakowa i Zwierzyńca tzw. „lany poniedziałek”, to wyjątkowy dzień, całymi rodzinami, wielopokoleniowymi, udają się na Półwsie Zwierzynieckie i Salwator, by uczestniczyć zarówno w uroczystościach religijnych, jak i spacerując pośród kramów na Emausie, a to watę cukrową zjeść, a to piernika, czy też inne słodkości zakupić, czy też wybrać coś spośród setek zabawek, pamiątek, słodyczy, czy nawet biżuterii.

Na Eamusie nie brakuje tradycyjnych wyrobów, zabawek, pamiątek i słodyczy, niestety króluje też tandetna chińszczyzna.

Są jednak dalej korkowce, kapiszony, serca z piernika, i nader dyskusyjne figurki "Żydów" na szczęście. Jest i też strzelnica sportowa, karuzele i inne atrakcje, pojawiają się uliczni muzycy i kuglarze.

 

Jest to wyjątkowy i jedyny taki odpust w Polsce, kiedyś uważano, że obecność na Emausie, to „obowiązek towarzyski”, od kilku lat da się zauważyć coraz większe zainteresowanie Emausem, zarówno przez mieszkańców Krakowa, jak i turystów.

 

Emaus po prostu, obok Lajkonika i obwarzanka krakowskiego jest tradycją i chlubą Krakowa.

 

Doskonałą okazją do rodzinnych i nie tylko, spacerów, spotkań ze znajomymi, relaksu i możliwość przeżycia razem tego co jest naszą wspólną wartością. Tradycji i kultury...

 

Historia Emausa w Krakowie

 

W epoce średniowiecza Emausami nazywano wyprawy podejmowane w Poniedziałek Wielkanocny, których celem były nabożeństwa i odpusty odbywające się w kościołach i kaplicach.

 

A jak wygląda ta tradycja dzisiaj?

 

„Po miastach mianowicie, a tem samem w Krakowie w pierwszy poniedziałek wylega co żyje na Emaus! Jest to na pamiątkę objawienia się Chrystusa uczniom będącym w drodze do miasta Emaus.

 

Tradycyjne pierniki odpustowe

 

Takimi właśnie słowami opisywano te krakowską tradycję. Święto obchodzono na Zwierzyńcu (dzielnica Krakowa), najprawdopodobniej od XVI w., na wzgórzu między kościołem św. Salwatora, drewnianą kaplicą św. Małgorzaty, a murami klasztoru Norbertanek. Emaus związany z odpustem kościelnym zasłynął przede wszystkim jako najbogatszy i najbarwniejszy kiermasz w podwawelskim grodzie. Co roku przybywają tam tłumy, które okupują jarmarczne kramy.

 

W XVII w. odpust na Zwierzyńcu był uświetniany procesją Arcybractwa Męki Pańskiej, które działało przy kościele Franciszkanów. Cieszyli się oni ogromnym poważaniem i szacunkiem, a jednym z ich działań było wykupywanie więźniów. Dlatego też orszakowi braci ubranych w czarne szaty z kapturami na głowach, niosących obrazy, chorągwie, laski z trupimi czaszkami na końcu, świece i śpiewających w takt dźwięków trąb i kotłów, towarzyszyły liczne rzesze mieszczan krakowskich4. Dwieście lat później Emaus przeniesiono na ulicę Kościuszki, a było to spowodowane rozbudową wzgórza Salwator. To właśnie tam znalazły się liczne kramy, a nad rzeczką Rudawą swoje miejsce znalazły karuzele. Co ciekawe do dziś w pamięci ludzi przetrwało wspomnienie dotyczące uroku i niespotykanej aury tego odpustu. Mawiano, że nigdzie indziej nie można było dostać takich zabawek jak właśnie na Emausie – drewniane ptaszki, koniki, gliniane dzwonki, koguciki – wszystko przyciągało kolorem, kształtem i starannym wykonaniem. Dziś natomiast czar „kolorowych jarmarków” zniknął bezpowrotnie. Emausowe stragany pełne są plastikowej tandety, gumowych węży i jaszczurek, wszystkiego, co swoim wyglądem może odstraszyć nie jednego przechodnia. Gdzieś w oddali można tylko znaleźć serce z piernika, które swoim wyglądem nawiązuje do wcześniejszych lat…

 

Czytaj dalej.

 

Źródło - https://historia.org.pl/2016/03/28/emaus-rekawka-o-krakowskich-zwyczajach-wielkanocnych/?fbclid=IwAR1jv8BhrFFogGaFVAJVwXiL3d9h3yJB2gecY4N3HcECF3k9yZtCURoRRSw

 

Album ze zdjęciami z Emausu w 2017 roku.

 

https://www.facebook.com/profile.php?id=100002406175164&sk=photos&collection_token=100002406175164%3A2305272732%3A69&set=a.1339398056150387&type=1&l=2818a87abe

 

https://www.facebook.com/events/2289748641314838/