Ojczysty - dodaj do ulubionych

Bene Tibi!

Nowy rok 2016 otworzył dla nas nowe możliwości, rozwijamy się z zawrotnym tempie!

Udało nam się – jako stowarzyszeniu – uzyskać duży i bardzo ważny grant z Narodowego Centrum Kultury z programu “Ojczysty-dodaj do ulubionych”. Czego dotyczy nasz projekt?

“Idze, idze bajoku…” kto z Was słyszał te słowa? To krakowska godka, jedyna w swoim rodzaju, występująca tylko na terenach powiatu krakowskiego, niestety – ta specyficzna gwara krakowiaków zachodnich powoli zanika. Ludzie którzy jeszcze jej używają, starzeją się i powoli odchodzą, a młodych zainteresowanych zachowaniem tej tradycji brak. A to właśnie tą gwarą mówili bohaterowie Wesela Stanisława Wyspiańskiego.
Krakowska godka od pokoleń towarzyszy mieszkańcom krakowskiego grodu. I zrobimy wszystko, by tak zostało….Nasz projekt ma na celu zachowanie tej gwary dla przyszłych pokoleń, stworzenie filmu dokumentalnego, a także możliwość kontynuowania pięknej tradycji jaką był w Małopolsce Festiwal Godki Krakowskiej, którego pomysłodawcą jest Zbigniew Grzyb.
Naszym partnerem w projekcie jest Lokalna Grupa Działania Jurajska Kraina, która pomoże nam zorganizować Festiwal. Zapał, znajomość tematu i zaangażowanie członków LGD będzie ogromnym wsparciem dla naszych działań.