Debata „Rekwizyty wyobraźni Kazimierza Mikulskiego” na antenie TVP 3 Kraków 9.XII

9.XII o godz. 19.30 oraz 10 o 20.30 TVP 3 Kraków pokaże debatę „Rekwizyty wyobraźni Kazimierza Mikulskiego”, którą zrealizowaliśmy w ramach projektu Kazimierz Mikulski. Fragmenty debaty znalazły się w filmie dokumentalnym o tym twórcy. Film i debata powstały dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji PZU.

Debatę organizowaną 6.VI.17r. przez Stowarzyszenie Bene Tibi, Cricotekę i Telewizję Kraków w przestrzeni wystawy „Biel kolorem śniegu” poprowadziła Maria Hussakowska. O twórczości Kazimierza Mikulskiego wraz nią dyskutowali : Marta Lisok, Karolina Kolenda oraz Krzysztof Siatka. Debata / rozmowa ogniskowała się na pytaniu, jak może być dzisiaj aktualizowana twórczość Mikulskiego. Karolina Kolenda, po ustaleniu stanu badań, zastanawiała się nad możliwymi strategiami pracy z dorobkiem artysty, w szerszym kontekście, mitycznych miejsc , z którymi był związany : Cricot, Krzysztofory, Groteska. Kuratorka Marta Lisok starała się umieścić Mikulskiego w przestrzeni idealnej wystawy , a wyjaśniając swoje wybory i koncept całości, wprowadziła słuchaczy w metody swojej kuratorskiej praktyki. Natomiast Krzysztof Siatka przyjrzał się procesowi muzeifikacji dorobku artysty i przedstawił swoją wizję idealnej muzealnej przestrzeni dla Mikulskiego, a także wyjaśnił, co z dorobku artysty tam by się znalazło.

Po dyskusji specjalistów głoś zabrali słuchacze – zaskoczeniem była obecność prawie dziewięćdziesięcioletniego kuzyna Kazimierza Mikulskiego. Wypowiadały się przede wszystkim osoby, które miały szczęcie znać artystę osobiście – czy to zawodowo, czy prywatnie. p[rod ram będzie około 20-minutową relacją z debaty.


Maria Hussakowska (Instytut Historii Sztuki i Kultury UPJP2) – historyczka sztuki, krytyczka i edukatorka. Ostatnio zajmuje się nowym muzealnictwem, wystawami i kuratorstwem (Display. Strategie wystawiania, red., Universitas, Kraków 2012; Talking About Exhibition red. Kraków 2012; Wystawy mniejsze, Sztuka i Dokumentacja 15, jesień 2016). Autorka wielu artykułów i książek o sztuce amerykańskiej (Spadkobiercy Duchampa? Negacja sztuki w amerykańskim środowisku artystycznym, WL, Kraków 1984; Minimalizm w sztukach wizualnych, Kraków 2003). Przewodnicząca kapituły eksperckiej w programie małopolskich Znaków Czasu. Przewodnicząca Rady Muzeum Fotografii w Krakowie.

MKiDN         PZU